Етични правила
Етични правила
за публикуване на материали в научно списание
„Механика Транспорт Комуникации“
Настоящите етични правила за приемане и публикуване на материали в научното списание „Механика Транспорт Комуникации“ се основават на етичните норми и критерии, залегнали в Етичния кодекс на Съюза на учените в България и на международно признати етични правила и стандарти в съответствие с Хартата и Кодекса на европейските учени и българското законодателство.
Решението за приемане или отказване публикуването на предложен материал се взема въз основа на неговата научна стойност, критериите за публикуване в списанието и в съответствие с принципите на академичния морал, неговите етични принципи и правила, както и на редакционната политика на списанието.
Списанието не приема за отпечатване материали, които:
- не са в съответствие с научната му политика и издателски критерии;
- съдържат неприемливи и псевдонаучни теории и твърдения;
- изразяват политически и лични пристрастия на авторите;
- включват текстове, които злепоставят лица и институции или проявяват негативни личностни настроения (обидни квалификации на научна, религиозна, политическа и личностна основа).
Авторите носят пряка отговорност за достоверността на научните си публикации и трябва да спазват указаните правила за цитиране.
Недопустимо е:
- плагиатството във всичките му форми;
- фалшифициране на данни и резултати в представения материал;
- включване като съавтори на лица, които нямат реален принос в изследването и написването на съответния текст;
- използване на ненаучни аргументи;
- умишлено пропускане на приноси на други автори в изследваната област;
- публикуване на материали с обидно съдържание, както и такива, които не съдържат съществена, нова или допълнителна аргументация;
Рецензиране
- Представените в редакцията ръкописи преминават през процедура на рецензиране от членовете на редколегията или на редакционния съвет. При необходимост се привличат и външни рецензенти – експерти в съответната област.
Рецензентите носят същите отговорности, както и авторите на предложените материали.
- Представените ръкописи се оценяват единствено по техните качества, като рецензирането е анонимно и се осъществява при липса на конфликт на интереси между автор и оценяващия.
- Рецензентът е длъжен да запазва в тайна информацията от ръкописите и да не използва чужди резултати и идеи, станали известни при рецензирането.
- Рецензентът може да върне материала на автора за корекции или преработване, както и да отклони неговото публикуване. В случай, че материалът не е одобрен за публикуване от рецензента без отразяване на предложените от него корекции, а авторът не се съгласява с тях, като обосновава отговора си, решението за публикуване се взема от редакционната колегия (редакторите).
Членовете на редакционната колегия (редакторите) се задължават:
- да не представят на авторите името на рецензента; единствен посредник между авторите и редакцията е отговорният секретар на редакционната колегия.
- да не изнасят информация по отношение на рецензираните статия извън списанието, особено що се отнася до отхвърлени статии.
- да не разкриват информация по отношение на предоставените ръкописи, като спазват условията на приетата процедура за рецензиране.
- да не използват за целите на собствената си изследователска работа непубликувани материали и научни тези, които се съдържат в предоставените ръкописи, без изричното съгласие на авторите.
Допуска се:
- с цел разпространяване на резултатите пред по-широка аудитория, един и същи материал да се публикува и на други места;
- Редакционната колегия дава право на отговор при възникване на полемики с публикувани в списанието.
Редакционната колегия има правото при констатирани груби прояви на недобросъвестност и нарушения на академичната етика и на обявените редакционни изисквания от страна на даден автор, които засягат престижа на списанието и на научната общност, да изразява свое становище по случая на страниците на списанието или по друг начин.